Ürgselt ja moodsalt tööl talus – jah, kuulsid õigesti!

Kui Sa küsid, mida teha Võrumaal, siis tule naudi seda, kuidas Haanja kuplite vahel asuv Haanjamehe talu on läbi elamas ümbersündi. Lihtne talumajutus on juba asendunud luksusliku ja väga sarmika taluhotelliga ning kerkimas on koguni taluspaa, mis on ainulaadne kogu Baltikumis. Kaugtöö edeneb siin imeilusa looduse keskel hoopis ladusjamalt kui linnakontoris!

 

Haanjamehe talus on majutust ja meeskonnaürituste pidamise võimalust pakutud üle 20 aasta. Umbes neli aastat tagasi aga arvas ettevõtmise omanik Aigar Pindmaa, et nüüd võiks asja edasi viima hakata järgmine generatsioon. Nüüd toimetabki talus tema tütar Elen Sell koos abikaasa Herki-Sveniga. Talu peremees Herki-Sven meenutab, kuidas ta esimest korda Haanjamehe tallu sattudes kohe selle paiga maagiat tundis.

 

Herki-Sven on sündinud Paides ja suurema osa elust elanud Tallinnas, kuid kolinud nüüd Võrumaale. „Siin sain aru, et tookord Paidest Tallinna kolides liikusin valele poole,“ muigab ta. Veel arvas eluaeg ehituse ja kinnisvaraga tegelenud Herki-Sven, et maale kolides teeb ta selle alaga lõpparve, kuid võta näpust – ta ütleb, et pole eluski niipalju ehitanud kui praegu. 

 

Uues kuues majutus

 

Praeguseks on renoveeritud kogu Haanjamehe talu aidamajutus – kõik aidad on saanud uued katused, sisu ja veevärgi. Kui enne oli neis vaid voodid ja radiaator, siis nüüd saab nautida tänapäevaseid mugavusi talustiilis. Ja nimeks sai majutus nüüd hoopis taluhotell ehk talu+hotell. 
Järgmisena (kevadeks 2024) valmib tiigi äärde Haanjamehe mõnnul ehk spaa-maja – mitut sorti saunad, erinevad basseinid. Ja otse spaast saab talvel hüpata jääauku! Sellist asja pole kuskil mujal spaades!

 

Kui juba uuendamiseks läks, siis tuleb panna ikka täiega – rehetare söögikohast saab kohe restoran, mis hakkab olema avatud ka kõigile juhuslikult tee pealt sisse keerajatele. Pakutakse loomulikult kõike suupärast, mis valminud kohalikust kraamist.

 

„Teeme võimalikult eestimaist toitu väga heas võtmes – ehk et kui pakume praekartuleid, siis need on restorani tasemel ja valmistatud tingimata just kohalikust kartulist,“ selgitab Herki-Sven. „Kõike, mida kohapeal toodetakse, kasvatakse ja korjatakse, me kasutame  ja uhkusega pakume. Kohalik vein ja juust on kindlasti sellised asjad, mida tasub proovida. Lisaks küpsetame ise leiba, saia, kukleid ja muidugi karaskit. See viimane on ülim hitt, mida süüakse siin ja ostetakse kaasa.“ 

 

Ruumi asjalikuks olemiseks ja puhkamiseks

 

Ühes õiges talus on muidugi ka küün. Haanjamehe küünihoone on ruumikas, ent ikkagi hubane seminari või kontserdipaik. Siia mahub 200 inimest, olemas on lava, helitehnika, projektorid ning koht on kasutuses ka talvel. Siin korraldatakse teatrietendusi, kontserte, aga ka tiimiüritusi – seminare, koolitusi, konverentse. Künka otsas asuva küüni juurde kuulub ka õhtupäikese poole avanev suur ja väga populaarne terrass. 

 

Herki-Sven ütleb, et idee on pakkuda Haanjamehe talus mitmesuguseid teenuseid just koos ja külalisele hästi mugavalt. Saab pidada seminari, stiilselt ööbida, mõnuleda taluspaas ja nautida maitseelamusi. Kõike toetab ka ümbritsev kaunis loodus ja selle võimalused – Munamägi ja Haanja suusakeskus oma radadega on vaid kolme ja tasahilju Eesti vingeimaks mäesuusakeskuseks muutuv Kütiorg  15 kilomeetri kaugusel. 

 

Asjalikku tööüritust saab korraldada ka väiksema seltskonnaga. Selleks puhuks leidub sobilik ruum Haanjamehe rehetares ja siia mahub 40 inimest. „Väga kiidetakse seda ruumi ja siinset õhkkonda,“ ütleb peremees. „Ta on lihtsalt niivõrd erinev linnakontorist ja siin hakkab mõte paremini liikuma.“ 
Magama mahub Haanjamehe tallu 100 inimest. Majutuskohad on erinevates aitades ja saunamajas. 

 

Kui uurin, et kas teisest Eesti otsast tulijad Võru tagust Haanjamaad ja 3-tunnist autosõitu liiga pikaks ei põlga, räägib Herki-Sven ühe tõesti sündinud loo: „Tuttav sakslane ostis Kesk-Eestisse mõisa. Sõbrad aga imestasid, et miks sa Kesk-Eestisse ostsid, sul ju raha on. Mõisaomanik vastanud, et hind oli OK ja meri ka lähedal.

 

Ehk et kaugus on väga suhteline mõiste – meil Eestis pole ükski koht liiga kaugel.“ Ta lisab veel, et mõnetunnine autosõit ongi just hea aeg  igapäevamuredest eemaldumiseks ja millelegi teistsugusele häälestumiseks. „Meie juures ootab tulijat juba lihtne ja soe vastuvõtt. Me teeme kõik selleks, et külaline saaks end tunda mõnusalt ja vabalt.“

 

Mis aastaajal tasuks Haanjamehe tallu puhkama ja töötama tulla? „Meil on igal aastaajal tore! Talv aga on siin hoopis teistsugune kui Tallinnas – see on nagu lapsepõlves – palju lund, valge, puhas, päris talv!“ 
 

Kaugtöökogemusest kirjutas Kristina Traks

Uuri Haanjamehe keskkonda lähemalt >>>