Uudiskiri nr 31

Rõõm ja rahu uusaastalubadustest

 

Kupland on selle aasta fookuses hoidnud enesearengu ja -teadlikkuse teemasid. Selles jõuluaega jäävas uudiskirjas kutsume Sind kaasa mõtterännakule, kuidas olla teadlikult parem kaaslane endale ja partneritele. Aasta lõpp ja uue algus on lähedal – see kipub olema see aeg, kui inimesed annavad endale lubadusi.

 

Forbes’i andmetel (vastused 1000 Ameerika Ühendriikide kodanikult) ihaldatakse 2024. aastaks paremat füüsilist vormi (48%), paremaid sissetulekuid (38%), paremat füüsilist tervist (36%), kaalukaotust (34%), paremaid söömisharjumusi (32%). Armastatud inimeste jaoks soovib rohkem aega leida täpselt veerand vastajatest. Huvitaval kombel olid kõige vähem populaarsed mõne uue oskuse õppimine (9%), uue hobi jaoks aega leidmine (7%), töö- ja eraelu tasakaalu parandamine (7%), rohkem reisimine (6%), regulaarne mediteerimine (5%), alkoholitarbimise vähendamine (5%) ja paremate töötulemuste poole pürgimine (3%).

 

86% vastajatest uskus, et plaanil on kindasti mõju üle ühe, aga võib-olla isegi üle kolme aasta. 50% plaanib kasutusele võtta mõne äpi, et enda progressi jälgida. Mis on aga huvitav, vaid 20% ütles, et nad hoiavad üleval enda vastutustundlikkust eesmärkidest kinnipidamisel. Kuna Forbes tegi antud uuringut ka eelmisel aastal, nägid nad selles tohutut langust. Aasta tagasi koguni 77% vastanutest ütles, et nad hoiavad end vastutavana.

 

Ameerika on ju tuntud trendide kujundaja, paar aastat Euroopast ees. Kas olla mures, et siit kumab „las-minna“ meeleolu? 

 

Vaatame hetkeks, mida on rääkinud eesmärkide seadmisest armastatud inglise-ameerika motivatsioonikõneleja Simon Sinek populaarses taskuhäälingus The Diary Of A CEO with Steven Bartlett. Sinek’i hinnangul tähtajaline eneseparandus ei ole jätkusuutlik. Küll aga, kui mängu tuua ka inimese kaaslased, keda  inimene soovib siiralt hoida ja aidata sellega, et ta tegeleb endaga tervise ja enesearenguga rohkem, eesmärgi saavutamise perspektiiiv paraneb.

 

Huvitav on see, et kui inimene on eneseteadlik, siis on sellest isegi suurem kasu teda ümbritsevatele inimestele kui talle endale. Ja omakorda - pole midagi viga, kui teed asju enda jaoks, aga paradoksaalsel kombel - just sügavam rahulolu saabub siis, kui hoopis teine saab kasu

 

Esimese asjana peame nägema endast sammu kaugemale – kuidas päriselt olla paremad kaaslased. Eriti ajastul, kus populaarseteks sõnadeks on saanud avatus ja haavatavus, on oht ka kõverpeegliks. Näiteks olukorras, kus kaks inimest on läinud tülli, valitakse sageli häälsõnumi saatmine.

 

„Haavatavust“ võidakse demonstreerida läbi video- või pildipostituse, kus postitaja on endast väljas (ja võib-olla isegi nutab). Siiski on need mõlemad kergema vastupanu teed minemised, sest tegelik avatus ja haavatavus tuleb välja kas helistades või silmast silma kohtudes. Just teise inimese samaaegne kohalolu on see, mis valideerib Sinu hetkes olemise võimet – kas oled kohal, et oma asjadest rääkida ja teine saab reageerida sellele sealsamas.

 

Võtamegi eesmärgi, et inimene tahab olla parem kuulaja. Sageli võib tunduda, et oleme kohal, aga otsustame seda olla ainult siis, kui need on meie jaoks sobilikud tingimused või ürituse formaat.

 

Näiteks võõras inimene, kes südant puistab – teema tundub põnev, aga ilmselt me temaga kohtuma ei jää. Kuulame tihti põnevusega! Samas, pere või kolleegidega, tahame aga pidevalt ise oma õpetustega nende tekstile vahele segada. Kas tuleb tuttav ette? Järgmine kord, pereliikme või kolleegiga füüsiliselt kokku saades proovi esialgu ohverdada oma rääkimissoovi (lükata edasi) selleks, et kaaslasel oleks parem. Lase tal rääkida. Lõpuks ütleb ta Sulle aitäh kuulamise eest ja Sina oled rahul. Suutsid hoida usaldavat atmosfääri.

 

Kui järgmine kord siiski ütled kiiresti oma mõtte vahele, siis võib-olla vähemalt märkad seda. Neuroteadlane dr Tara Swart on öelnud, et teadlikuks saamine ongi 50% arengust. Seega, suur asi! 

 

Ole teadlik!

 

Kui Sa misiganes eesmärgi saad siduda sellega, et teisel oleks parem, siis saadab sinna pürgimist palju suurem edu. Konks on ka selles, et see peab olema aus ja ehe, mitte genereeritud. 

 

Millised võiksid olla uusaastalubadused ärisuhetes?

 

Kirjanik Malcolm Gladwell rõhutab seda, et inimene on sotsiaalne loom, kelle jaoks on üks olulisemaid asju kuuluvustunne ja tunne, et oled vajalik. 

 

Muide, inimesi ei aja töölt ära mitte konflikt, vaid hooletusse jätmine. Näide: kui ülemus on pahane või isegi vihane, et tiim pole teinud head tööd ja saab paremini, võib see tunne mobiliseerida kõiki ennast kokku võtma, sest taustal on see kindel teadmine – me oleme meeskond ja saamegi paremini! Aus, konstruktiivne tagasiside näitab hoolivust ja kinnitab kaaslastele, et nad on vajalikud protsessile ja tiimile. Kui näiteks siia kõrvale võtta hoiak, kus juht laseb asjadel minna, jääb ka tiim hooletusse.

 

Olukord, kus tiimid on kaugtöörežiimile peaaegu täielikult üle läinud, pole ainult kodukontoris viibiine parim lahendus. Koroonaaeg ja sellele järgnev aeg on andnud piisavalt vaatlusmaterjali, et kodus töötamise on valinud kõige sagedamini sotsiaalselt kõige eemalehoidvamad inimesed.

 

Kolleegidega peab aga kohtuma, et kuuluvustunne säiliks. Palgapäevast palgapäevani kodus pidžaamas või bokserites istudes ja tööülesannete nimekirja ristikesi tõmmates ei pruugi Sa kogeda, et oled osa millestki. Töö peab olema rohkem tähenduslik kui raha teenimine. See peab pakkuma kuuluvustunnet.

 

Küsimusega "Kas ma olen õnnelik?" peab käima kaasas küsimus „Millist panust annan mina sinna maailma, milles ma elan?“ – nii tööl, kodus kui vaba aega veetes. Juhid võiksid kindasti tähelepanu pöörata sellele, et uuel aastal saaksid sõnastatud (või üle korratud) ettevõtte väärtused.

 

Julge olla selge kommunikeerija, tuua välja see, kes me kollektiivina oleme, mida me teeme ja mis on meile oluline. Näiteks: meie ettevõttes tegutseb koos grupp inimesi, kes usub kokkusaamise väärtuslikkust. Seejuures – ole uudishimulik ja veidi rahulolematu, et otsiksid pidevalt lahendusi.

 

Uudishimu on muide harjumus, mitte iseloomujoon. Seega, pane ennast uuel aastal pidevalt olukorda, kus oled sunnitud vaatama uutele asjadele otsa. Nii enesearengus kui tiimi sünkroneerimises. 

 

Kutsu oma inimesed Kuplandisse, kus saad ise oma meeskonnaga kaugtööparadiisi tekitada!

 

Sügistalv Kuplandis

 

Sellel aastal jäi Kupandis mulje, et suvest sai talv ning sügist sinna vahele nägime vaid vilksamisi. Võrgustiku kohtumised toimusid Räpina Sadamas, Kohvik Johannas ja Pesa Hotellis (koos tänu PATEE programmile toimunud rohetarkuse seminariga).

 

Räpina Sadam

Kohvik Johanna

Rohetarkuse jagamine Pesa Hotellis

***

Suvisele Remote9 retriidi korraldamisele tuli võrgustikuliikmete vahelisesele koostöös jätk ja sai teoks hingedeaja kontsert. Inimesi kutsuti töönädalat lõpetama Loovusaita, kuulama elavat muusikat ehk „Metskass“ albumi lugusid Anu Tauli esituses, mis Haani Loometares loodud. Kõrvale nauditi Kodukohvik Tillu hõrgutisi ja Uue-Saaluse Veinitalu veine.

 

Anu Taul Loovusait Kupland

 

"Kuigi maailm on üha kiirem, tuleb hingedeaeg igal aastal ikka. Aeg mõtisklemiseks, enesesse vaatamiseks ning esivanemate meenutamiseks. Suurepärane aeg nautida looduskeskkonda, küünla- ja kaminasoojust, head toitu ja hinge puudutavat privaatkontserti."

 

Muide, Loovusait avas värskelt ka Loovusraja ehk jalgteed kärgmajade vahel hakkasid aru pärima ja jutustama (paarkümmend lugu ja selgitused, kuidas loovus töötab; mitmed loovust treenivad ülesanded).

Roosa Mait, Loovusait

***

 

Rahvusvahelisest koostööarendusest on kõige suurem uudis Iirimaa külastus ja ConnectedHubs'i asutajatega tutvumine, mis sai teoks tänu Interreg poliitikate õppimise programmi lisarahastusele. Põhjalik kokkuvõte koos külastusjärgse raportiga on leitav SIIT

 

Reis pildis (fotograaf Brian Duignan): 

 

Esimene seminaripäev Iirimaal, Kupland ja Connected Hubs

Töised, aga rõõmsad meeleolud Iirimaal, Kupland ja Connected Hubs

The Hive külastus Iirimaal, Kupland ja Connected Hubs

Esimene seminaripäev Iirimaal, Kupland ja Connected Hubs

Uued rahvusvahelised sõbrad Iirimaal, Kupland ja Connected Hubs

Järgmise korrani Iirimaal sõbrad! Kupland ja Connected Hubs

 

2024. aastal kirjutame Interregi uue taotluse jätkukohtumiseks, et iirlastest sõbrad kutsuda ka Kuplandiga tutvuma. Õppida teineteiselt on väga-väga-väga palju!

 

***

Kati Orav, kes lisaks Kagu-Eestis asuvale kodukontorile on külastanud töötegemiseks ka Kuplandi kohti ning olnud inspiratsioonikõneleja meie konverentsil, andis välja raamatu "Visuaalne lihtsustamine". Armsa üllatusena kutsus Kati Kuplandi projektijuhi Lisanna enda intervjueerijaks esimesel raamatu esitlusel, mis toimus 12.12.2023 Võru Kagukeskuse Rahva Raamatus. Täname Kuplandi nimel Katit sellise multidimensionaalse koostöö eest ja soovime tema raamatule edu!

 

Raamatu esitlus

***

 

2023. aastal on meil palju põhjust tänuks. Meiega liitusid Räpina Sadam, Haanjamehe taluhotell ja spa, Mooste Viinavabrik, Võru HUUB ja Uue-Saaluse Veinitalu. Kupland on nii seest kui väljast mitmekülgsem!

 

Kuplandi uusaasta kalambuur


K – tuhanded 

UP – tõuske kõrgemale

LA – rõhutage, üllatuge, laulge

LAN – kasutage kohtvõrke

PLAN – tehke plaane

LAND – külastage meie maad

AND  – ja... kogege siin oskuslikkust, külalislahkust, andeid

 

Rahulikke jõule, puhkust töisest virvarrist ja eneseteadlikumat uut aastat!