Kaugtöö uudiskiri nr 27

Kui Sa praegu veel ei tea, mis tunne on kaugtööd teha

 

Mõtteharjutus: tuleta meelde oma unistust esimesest töökohast. Ilmselt mõtlesid ennast arendavasse keskkonda, kus lahendad ühe asja teise järel ning tunned ennast hästi.

 

Kuuleme ilmselt üsna sageli seda, kuidas koroonapandeemia kaugtöö praktiseerimise tuleprooviks on olnud. Kasvõi meie oma Eestiski - statistika kinnitab, et ligi kolmandik inimestest tegi eelmisel aastal kaugtööd. Ometi leidub ka neid, kes pandeemia ajal jätkasid tavalist rutiini, kodu- või kaugtöökontori peale mõtlemata.

 

Working hard or hardly working?

 

Lisette Sutherland ja Kristen Janene-Nelson raamatus "Work Together Anywhere" arutlevad, et võimalusi kontorist kaugtööle minekuks päris igal pool kandikul ei pakuta, sest on tööandjaid, kes hindavad tööd ikka veel kontoris viibitud aja põhiselt. Mõnedel juhtidel on hea tunne, kui õhtul kell 5 neile lehvitades head õhtut soovitakse. Aga kas see lehvitav töötaja ka pärast lõunapausil käimist oli motiveeritud üldse tööasju edasi tegema või veetis aega muul viisil, pole alati päris selge. 

 

Kui inimesed tunnevad ennast piiratuna, siis nad võivad pahaaimamatult muutuda mustkunstnikest töömesilasteks just vajalikul hetkel. Ometi pole see midagi, mis nende täispotentsiaali rakendaks ja paneks neid seeläbi produktiivselt pühenduma.

 

Muidugi ei saa päris iga inimest kaugtööle saata, selleks peaksid olema täidetud mõned eeltingimused. Näiteks:

1) väga head kommunikatsioonioskused, eelkõige kirjalik väljendusoskus - selge ja ettevaatlik;

2) tööeetikaga seonduv - eeskätt iseseisev organiseerimisvõime;

3) tehnoloogiline kirjaoskus (meilide saatmisest videoseminarideni, pluss tööks vajalikud programmid).


Kui isiksuseomadused klapivad, võiks kaugtööd väikeste sammudega siiski rakendada. Kaugtöö toob kaasa pikaajalise lojaalsuse, vähenenud aja- ja rahakulutused kontoripinna rendile ning uute inimeste väljakoolitamisele (jääb vahendeid näiteks iga-aastaseks meeskonnakoolituseks).

 

Kuidas tulemused ära tuua, mitte kuidas ajagraafikut täita, on küsimus. Ja praktiline, veidi irooniline, keskkonnahoidlik küsimus: kuidas vähem ummikutes passida? Ummikutes ei tundu olevat mitte midagi romantilist :)

 

Charlie Warzel ja Anne Helen Peterson kolisid New York'ist Montanasse ning aastaid hiljem kirjeldasid kogetut "Out of office" raamatus. Nad möönsid, kuidas töötamine metropolist väljas võib olla vabastav kogemus, aga see peab olema ÕIGESTI TEHTUD.

 

Kuna inimesed otsivad järjest paremat elukvaliteeti, on workation (work+vacation) režiim, et teed tööd ja puhkad, väga elusõbralik viis. Isegi siis kui Sa ummikutes ei passi, hoiad aega kokku ja viibid ilusa looduse keskel - Sa ei lähe iseenesest matkarajale või keset päeva golfi mängima, vaid pead selle ajagraafikusse sisse panema. Samas, samm edasi on sealt ka oma elugraafiku jagamine kolleegidega.

 

See samm nõuab aga usalduse järgmist taset. Ollakse ausad ajakasutuse suhtes (nt aeg, kui ma teen midagi muud ja pole kättesaadav), aga sealjuures jagatakse ka tööülesannete täitmise ülevaadet (kui kaugel nende tulemuste toomisega ollakse). 

 

Ühelt poolt elame küll ajastul, kus mängib suurt rolli privaatsus (a la tööandja ei pea teadma minu laste arvu, perekonnaseisu jne), kuid sedasi - mitte midagi jagades - ei saa ka tekkida usalduslikku sidet. Ideaalis toob usaldus kaasa ka parema üksteisemõistmise ning pikas perspektiivis- kui töötajad tunnevad, et neid kuulatakse, nad on mõistetud - siis see ongi kõige tähtsam, mis tööl hoiab. Siin peitubki töökoha innovatsioon.

 

Tegelikult ei olegi küsimus selles, kas töötad parasjagu kontoris või sealt väljas, vaid hoopis selles, et kas Sinu elu on tähtsam kui töö. Mille nimel Sa tegelikult töötad, peale rahateenimise? Kui hetkel töö on kõikehõlmav osa, siis kuidas jõuda selleni, et elu oleks tähtsam kui töö...

 

Kuplandi kogemus

 

1.-2. novembril käisid Järvamaa turismiettevõtjad Kuplandis. Õppereisi eesmärgiks oli tutvuda Kagu-Eesti turismiettevõtjatega, õppida nende  kogemustest ning saada inspiratsiooni kohalikust eripärast lähtuvate teenuste loomiseks. Kogemusi ja fotosid jagas Elo Öösalu.

 

Mooste Mõis üllatas oma kogukondlike tegemistega ja uhkete käsitöökodadega (nii mõnedki villamütsid said Villakojast kaasa ostetud).

Mõnusad villamütsid pähe!

 

Külaliste sõnul peaks Kodukohvik Tillu kaneelirulli proovima ära iga eestlane.

Tillu kaneelirull

 

Ööbimiskohaks sai külalistel valitud Pesa hotell Põlvas, millel on rahvusvaheline rohemärgis Green Key. Hotelli omanik Lily Lind tutvustas ettevõtjatele Green Key taotlemist ja ka rääkis sellest, mis kasu on hotellile märgis toonud. Kanni Kallastu Põlvamaa Arenduskeskusest rääkis kõrvale Rohelisema Põlvamaa kontseptsioonist.

Lily ja Kanni - roheteemade eksperdid

 

Teisel päeval külastati Loovusaita, looduskooslus Uibujärvel avaldas muljet.

Meeskonnapilt Loovusait (Kupland)

 

"Käik Eesti Maanteemuuseumisse on alati huvitav, sest pidev arendustöö, teenuse disain ja uute tegevuste loomine, on seal käinud algusest peale, samuti palju äratundmisrõõmu ja märke Järvamaast."

Pulmaaauto juures Maanteemuuseumis

 

"Kogemusreisi viimane peatuspaik oli KODAS, mis on restoran, tootmis-, kaugtöö- ja külastuskeskus ühes ettevõttes. KODAS on eeskujulik näide sellest, et peab uskuma ideede jõudu, riskide võtmisesse ja võimatuna tunduvatesse ideedesse. Omanikud usuvad, et iga inimene on võimeline suurteks tegudeks ja teistega jagatud elu on väärtus omaette."

Sulev KODAS restoranis lugu rääkimas

 

Sadas maha esimene lumi, toimus esimene Teaduspäev

 

24. novembril toimus Võru Instituudis Võru maakonna teaduspäev 2022. Ettekandeid tegid ja akadeemilise töö kirjutamise protsessist rääkisid vilistlased ja õppurid Eesti Maaülikoolist, Tartu Ülikoolist, Varstu Koolist, Võru Gümnaasiumist, Utrechti Ülikoolist ja Tallinna Ülikoolist. Ürituse peakorraldajaks oli Võrumaa Arenduskeskuse haridusuuendaja ja Catlamaja kaugtöökeskuse asutaja Kerli Kõiv. Teaduspäeva ettekanded on järelvaadatavad SIIT.

Foto: Võrumaa Arenduskeskus

Foto: Võrumaa Arenduskeskus (Kaisa Äärmaa/Lota Vana)

 

Kuplandi liikmed valgusvihus

 

ETV "OP" saatetiim kajastas Liiva-ATE tegemisi! Järele saad vaadata SIIT.

Kristel Onno. Kuvatõmmis ERR saatest "OP"

 

Igakuisel kohvihommikul, mis sel aastal traditsiooniks saanud, tutvume võrgustikuliikmete teenusekontseptsiooniga lähemalt. Seekord kutsus kaugtööteenuse pakkujad külla Erkki Peetsalu Haani loometarest.

Kuplandi võrgustiku liikmed koos Haani loometares

 

Kuu lõpus käisime külas Tartu2024-l, et arutada koostöökohtade leidmist juba 2023. aastaks - ikka selleks, et nende Lõuna-Eestisse tulevatel väliskülalistel saaks töö nauditavalt tehtud.

Kuplandi kaugtööteenuse pakkujate koostöökohtumine Tartu2024 juhiga

 

Novembrikuus tunnustatakse nii ettevõtjaid kui vabaühendusi! Kuplandi võrgustiku liikmed olid ka sel aastal igas Kagu-Eesti maakonnas esile toodud erineva nurga alt

 

Aunimetuse Võru maakonna aasta mikroettevõte 2022 pälvis Kütioru Puhkekeskus OÜ, mille juht Imre Viilukas pakub Georgi hotelli kaugtöökeskkonnast 15km kaugusel elamusrikkaid sirutuspause mäesuusa- ja lumelauasõpradele. 

Imre Viilukas (vasakult viies)

Foto: Aigar Nagel

 

Valgamaa vabaühendusena toodi esile Lüllemäe Rahvaõpistu: "Silma paistnud peamiselt kohaliku elu rikastajana ja edendajana. Õpistu on viimasel paaril aastal korraldanud kümneid käsitööalaseid ja lapsevanemaid harivaid õpitubasid ja koolitusprogramme, mis haaravad kaasa suure osa kogukonnast. Lisaks ollakse agarad korraldama erinevaid sündmusi, mis muudab külaelu koostöiseks ja kutsub osalema inimesi kaugemaltki. Tehakse viljakat koostööd teiste Lüllemäe oluliste kultuuritegijatega: raamatukogu, naisselts, muinsusksitse selts, kool ja kirik. Lüllemäe Rahvaõpistu teeb vallas oma aktiivsuse ja korraldamise kvaliteedi poolelt silmad ette ning tundub, et seal toimub kogu aeg miskit põnevat."

Lüllemäe rahvaõpistu eestvedajad

Foto: Egon Bogdanov

 

Põlvamaa Pärli 2022 leiad KODAS territooriumilt! Iris ja Kaisa tunnustusest:

 

"PÕLVAMAA PÄRL 2022. Ei, tegu pole mingi toreda hüüdnimega, mille endale ise oleme panna otsustanud, vaid 25. novembril selline tiitel meile Põlvamaa ettevõtlusauhindadel tõepoolest omistati!

Huhh, emotsioonid on endiselt ülevad ja oleme sõnulseletamatult tänulikud sellise tunnustuse eest! 
 

Kes või mis on Põlvamaa Pärl? Ettevõte, kes on tuntud väljaspool maakonda ja on oma tegevusega panustanud Põlvamaa atraktiivsuse suurendamisele. Ja arvestades, kui maaliline sihtkoht on Põlvamaa, teeb ikka väga rõõmsaks küll, kui meil on mängida oma roll selles, et siiakanti rohkem rahvast jõuab. 
 

Kuna Hanna ja Maribell meiega sel õhtul liituda ei saanud, siis panime nad ise esimesele pildile. Kes soovib aga lähemalt lugeda ja (profi)pilte sirvida, siis 👉🏼 www.bit.ly/postimees-x-kodas
Seega, aitäh sulle, et ikka jaksad meile siia kuplite vahele külla sõita, kaugelt-lähedalt kaasa elada ja usaldada!

 

Teie
KODAS resto tüdrukud ja tiim"

Põlvamaa pärlid 2022

Foto: @kodasresto FB 

 

Tee endale detsembris üks kingitus ja leia oma kaugtööpärl Kuplandist >>>